Görüntülenen Link: Ana Sayfa » Bitki Yetiştiriciliği, Tarımcılık » Zeytin Yetiştiriciliği

DSC00227
Zeytin Yetiştiriciliği
Zeytin diğer besin maddelerine nazaran genellikle sulaması fakir ve kıraç bölgelerde yetişmektedir. Zeytin ağacı ılıman iklim bölgelerinde yetişmektedir. Bu bölgelerde genellikle eksi yedi derecenin altına düşmemektedir. Yağış miktarı ise dört yüz mm altına düşmemelidir. Zeytin ağacı için en ideal toprak kumlu derin ve nemli ve besin maddelerince zengin olandır.

Yağlık ve sofralık her türlü değerlendirilebilen çeşidi memecik zeytinidir. Farklı şartlarda değişik dikim şekilleri uygulanan zeytin yetiştirmede kare dikdörtgen üçgen kontur gibi dikim çeşitleri uygulanır. Düzgün ve dik açılı yerlerde kare ara ziraatı yapılmak istenen bölgelerde dikdörtgen geniş ovalarda ve büyük alanlarda daha fazla ağaç kullanmak için üçgen şekli engebeli ve toprağı muhafaza edilemeyen yerlerde kontrol altına alındıktan sonra kontur dikimi yapılır. Zeytin tarlaları dikimi yapılırken toprak tesviyesi ve düzenlemesi mutlak suretle yapılmalıdır. Kullanılan fidanlar aşı ve çelikleme modeli ile iki veya üç yaşına gelince dikim tesislerinde monte yöntemleri kullanılarak dikimi gerçekleştirilir. Fidan dikimi seksene seksen cm açılan çukurlara dikim tahtası adı verilen malzemeyle oluşturulmaktadır. Fidanlar dikimi yapılmadan önce kök ve taç budaması yapılmalı ve can suyu denilen ilk su verilmelidir. Dikim gerçekleştikten sonra hastalık ve zararlı etkilerden korunması için kesim yerleri macunlama yapılır. Bu gibi olaylarda bütün ağaçlarda olduğu zeytin ağacının da ilk dikiminden sonraki yıllarda bol olarak sulaması gerçekleşmeli ve onun toprakla olan bağı sağlamlaştırılmalıdır. Her ürünün yetiştirilmesinde olduğu gibi zeytin ağacının da yetiştirilmesinde toprağa gerekli hizmetin yapılması gereklidir bunlar toprağı kabartma su tutabilme oranını arttırma gerekli hava ile temasında bulunabilmesi için toprağın karıştırılması atılan gübrenin toprağa faydasını sağlayabilmekle beraber zararlı otların yok edilmesi yapılmalıdır. Dengeli bakımı yapılamayan ağaçlarda ürün verme oranı azalır ve zeytinyağın kalitesi ve miktarı düşer soğuya dayanabilme güçleri azalır.

233 views

Benzer Makaleler

Makale Hakkında Yorum Yazın...

© 2011 Tarım,Tarım haberi, Tarım haberleri, Hayvancılık haberi, Hayvancılık sektörü · Makaleler | Yorumlar | Yazılar(RSS) | Sitemap | İmage Sitemap | Ping