Görüntülenen Link: Ana Sayfa » Tarımcılık » Toprak analizi

Toprak analizi; üzerinde üretim yapılacak toprakların gübre isteğini ölçmek için yapılır. En doğru şekilde gübreleme yapmak için toprağın ihtiyaçlarını iyi bilmek gerekmektedir. Toprak analizi yapılan yerlerdeki toprağın içinde bulunan minerallere uygun olarak hangi gübreleme yönteminin en iyi verim vermeye ve kaliteli ürün yetişmesine daha faydalı olacağı araştırılır. Toprak analizi toprakta bulunmayan mineralleri ve vitaminleri belirleyip bu açığın nasıl kapanacağı hakkında bilgi verir.
Toprak analiziToprak analizi yapılmaması ne gibi sorunlar soğurur bunun açıklamasını da yapalım. Gübre ihtiyacı belirlenmeyen topraklarda aşırı gübreleme sonucu bitkiler çok büyük zarar görür. Az gübreleme ise verimi tamamen düşürür. Gübre seçimi yanlış yapıldığında yanlış zamanda ve yanlış şekillerde verildiğinde yine bitki zarar görür.
Toprak analizi yapmak için örnek alınması geren yerlerde önemlidir. Aynı tarla sınırları içerisinde renk farklılıkları gözlenen yerden, yükseltisine göre değişen yerlerden, ana yönlerden(kuzey, güney, doğu, batı) toprağın derinleşme ölçüleri, toprakta farklı şekilde işlenmiş bölgelerden örnek alınması gerekirken, daha öncesinde gübrelenmiş yerlerden, harmanların toplandığı ve hayvanların yatırıldığı yerlerden, yakma işlemi gerçekleştirilen yerlerden, tarla sınırı ve yakınlarından örnek alınmaması gerekmektedir. En iyi verim için toprak ve bitki analizi yapmak kesinlikle şarttır.
Toprak örneği alınmaya uygun olacak toprak tespit edildikten sonra yerde varsa ot çöp el yordamıyla temizlenmelidir. Elinizle temizlemiş olduğunuz bu toprağa elinizdeki kürekle 20 santim derinliğinde bir çukur açmanız gerekmektedir. Çıkan toprak kenara konulur ve kazarken içine dökülen topraklar yine el yordamıyla dışarı çıkartılır. Kürek tekrar daldırılır ve üç ila beş santim arasında toprak alınarak çıkartılır. Alınan örnek usulca yakında tutulan kovanın içine konulur ve böylece toprak analizi yapılacak topraktan bir örnek alınmış olur.

74 views

Benzer Makaleler

Makale Hakkında Yorum Yazın...

© 2013 Tarım,Tarım haberi, Tarım haberleri, Hayvancılık haberi, Hayvancılık sektörü · Makaleler | Yorumlar | Yazılar(RSS) | Sitemap | İmage Sitemap | Ping