Görüntülenen Link: Ana Sayfa » Hayvanların bakımı » Tavuk bakımı

Tavuk bakımı
Tavuk bakımı,Tavuk köylerimizin vazgeçilmez maskotu olmuş hemen hemen her evde bulunan bir kümes hayvanıdır. Tavuğun etinden ve yumurtasından yararlanılır. Tavuk bakımı özel bir çaba gerektirmez. Yumurtadan çıkan civciv ortama hemen ayak uydurur.
Tavuk bakımı
Kümesler tavuk sağlığı için temiz olmalıdır. Kümes tabanı nemi çekeceğinden samanla doldurulmalıdır. Duvarlar kireçle boyalı olomalıdır. Telli kolay açılıp kapanabilen kapısı olmalıdır. Kuluçka dönemine uygun içinde bol saman olan sepet olmalıdır. Saman doğacak yavruların sağlığı açıısndan önemlidir. Tavuk kendi sıcaklığı ile yumurtaları muhafaza edeceğinden ayrıca ısıya ihtiyaç duyulmamaktadır. Suluk hergün temizlenmeli ve yeni su konmalıdır.Bakteriler suda daha çabuk üreyeceğinden su temizliğine dikkat edilmelidir. Sıcak havalarda tavuklar kümes dışarısında yemlenebilir. Dışarıda bulunan minik taşlar tavukların besinleri öğütmesi açısından önemlidir. Kümes dışında gezen tavuk avlanabilme özelliğe sahiptir. Küçük böcekler av yemi olarak amaca uygundur.
Tavuklar temel olarak tahıldan beslenirler. Mısır, arpa, buğday gibi tahıl ürünleri en önemli besin öğesidir. Bunları tek başlarına tüketmeleri yeterli değildir. Proteince zengin besin takviyesi yapılmalıdır. Bunlar soyafasulyesi, yer fıstığı artıkları, işlemden geçmiş et atıkları ve balık unlarıdır. Piliç olacak tavukların çabuk büyümesi için besin değeri yüksek yoğunlaştırılmış yem kullanılmaktadır.
tavuk
Tavuk hastalığı arasında en önemlisi tavuk vebasıdır. Hastalanan tavuk mutlaka kümesten ayrılmalıdır. Bulaşıcı ve hemen yayılan bir hastalık olacağından kümesteki diğer tavuklarıda tehlikeye atmaktadır. Hasta tavuktan elde edilen yumurta ve et insan sağlığınıda ciddi tehlikeye sürükler.

4.865 views

Benzer Makaleler

Makale Hakkında Yorum Yazın...

© 2012 Tarım,Tarım haberi, Tarım haberleri, Hayvancılık haberi, Hayvancılık sektörü · Makaleler | Yorumlar | Yazılar(RSS) | Sitemap | İmage Sitemap | Ping