Görüntülenen Link: Ana Sayfa » Hayvanların bakımı » Koyun bakımı

Koyun bakımı
Koyun bakımı,Meralarda, otlaklarda, yol kenarlarında gördüğümüz koyunlar aslında en az köpekler kadar eski ev hayvanlarıdır. Çok uzun yıllar önce evcilleştirilmiştir. Bunların yanında yabani olanları da vardır. Dış ortama çabuk ayak uydurma özellikleri vardır. Koyunlar yeryüzünde bulunan hayvanlar arasında en bereketlisidir. Müslüman ülkelerinde kurbanlık olarak kullanılır. Buna rağmen vahşi hayvanlar av hayvanı olmadıkları halde koyunların sayısına oranla daha azdır.
Koyun bakımı
Koyun ağılları havadar olmalıdır. Kışın soğuktan korunaklı, yazın ise sıcaktan korunaklı olmalıdır. Hayvan giriş çıkışları kolay iş çıkarmayan cinsten yapılmalıdır. Su ve yem bölümleri temiz ve sağlıklı olmalıdır. Sıcaklığı ve aydınlatması iyi ayarlanmalıdır. Ağıl mutlaka güneş görmelidir. Bunun sebebi D vitamini koyunlar için son derece önemlidir. Etrafa zarar vermemeleri için çitler bulunmalıdır. Koyun sayısına uygun büyüklükte olmalıdır.
Koyun Besleme
Koyun beslenmesi kuzuluktan başlar. Büyüdükçe yem alışkanlıklarıda farklılık göstermektedir. Genel olarak ele alırsak beslenmeye süt ile başlarlar. Sütten kesildikten sonra azar azar besi yemi yerler. Zamanla taze yeşillik, ot, fiğ, dane yem yarması, yulaf gibi besinlerle beslenirler.
Koyun aşılama takvimi mutlaka uygulanmalıdır. Koyunlar senede iki sefer doğurganlık gösterdiklerinden aşılama dönemi aralıkta başlar. Doğum gerçekleştikten sonra yapılan aşılamalar, hijyenik açıdan uygulanan aşılar, çiçek aşııs, kalsiyum, magnezyum, vitamin aşıları, fetus aşıları, koç katımı aşısı vb aşılar mutlaka yapılmalıdır.

1.348 views

Benzer Makaleler

Makale Hakkında Yorum Yazın...

© 2012 Tarım,Tarım haberi, Tarım haberleri, Hayvancılık haberi, Hayvancılık sektörü · Makaleler | Yorumlar | Yazılar(RSS) | Sitemap | İmage Sitemap | Ping