Görüntülenen Link: Ana Sayfa » Hayvanların bakımı » Hindi bakımı

Hindi bakımı
Hindi bakımı,Kümes hayvanı olarak bilinen hindiler son zamanlarda yılbaşı masalarımızı süslemektedir. Hindilere ait özel pazarlar dahi kurulmaktadır. Hindi eti hem sağlıklı maliyeti bakımındanda ucuz olduğundan dolayı tercihi giderek artmıştır.
Hindi bakımı
Hindi civcivleri hassas olduklarından bakımı özel olmalıdır. Yumurtadan çıkan hindi civcivi kümesi dezenfekte edilip temizliği sağlanmalıdır. Pencereler çift taraflı, açılıp kapanabilir olmalıdır. Tavan ve taban önemlidir, en sağlıklısı beton olanıdır. Duvarlar sıvalı, tecritli ve kireçle boyalı olmalıdır. Civcivler yumurtadan çıkmadan önce kümes ısıtılmalıdır. Sıcağı çok seven hayvanlar olduğundan palazlanana kadar ısı yüksek derecede tutulmalı, büyüdükçe ısı azaltılmalıdır. Hindileri en çok stres yıpratacağından ortamı son derece sakin olmalıdır.
Hindi bakımı hastalıkları
İlk besini şekerli sudur. Meraya çıkana dek proteinden zengin yemler verilmelidir. 60 günlük olan hindi meraya çıkarılmalıdır. Meraya çıkmaya başlayan hindiler günde bir saat arttırılara çıkarılır. Hava şartlarına göre çıkma süresi değişir. Meranın parazitlerden arındırılmış olmasına dikkat edilmelidir. Hindilere sanayi yem yerine kırılmış yem verilebilir. Unutulmaması gereken en önemli husus vitamin takviyesidir. Hindiler vitamine diğer türlerine göre daha çok ihtiyaç duyar. Hindilere mısır karıştırılmış yem verilmesi uygundur. Mısır eti ve görüntüsü açısından önemli rol oynar.
Hindilerde önemli olan hindinin hastalanmamasını sağlamaktır. Hastalandığında değil hastlanmadan önce tedbirler alınması gerekir. Hatalığı önlemek için hindiler kümesten çıktıklarında sodalı suyla kümes dezenfekte edilmelidir. Yemlik, suluk hergün temizlenmelidir. Küflü, bayat yemler verilmemelidir. Günlük taze su verilmelidir. Farklı türde kuş bulunmamalıdır. Koruyucu aşıları mutlaka yapılmalıdır.

5.953 views

Benzer Makaleler

Makale Hakkında Yorum Yazın...

© 2012 Tarım,Tarım haberi, Tarım haberleri, Hayvancılık haberi, Hayvancılık sektörü · Makaleler | Yorumlar | Yazılar(RSS) | Sitemap | İmage Sitemap | Ping