Görüntülenen Link: Ana Sayfa » Tarımcılık » Çim Tarımı

Genel olarak yem bitkileri olarak kullanılan ve başka amaçlar içinde kullanılan çim bitkisi, verimli ve dayanıklı olmasından dolayı pek çok alanda tercih edilmektedir. Ayrıca yem bitkisi olarak lezzetli olması da tercih edilme nedenler arasındadır. Çimlerin yetiştirilme koşulları arasında tek ya da çeşitli olarak yetiştirilmektedir. Bu konuda çim bitkisi diğer baklagiller ve tahıl grubundaki bitkiler ile yetiştirilmeye uygundur.

Çim Tarımı

Çimin en önemli özelliklerinden biri verimli ve işlenmiş topraklarda yılda birden fazla çim vermesidir. Uzun yıllık çimler kurutularak yem olarak kullanılmaktadır. Ayrıca sulu olması yem olarak çimlerin lezzetini artırmaktadır. Ilıman olan bölgelerde verimi daha iyi olan çim, yabancı otların çoğalmaya başlaması ile gelişmesi engellenmektedir. Çiçeklenme evresinde hasat için uygun hale gelen çim, gübrelemenin iyi olması ile verim kalitesi yükselmektedir. Bu konuda gübrelemenin kalitesi kadar sulamanın da etkisi oldukça büyüktür. Bu nedenle gübreleme ve sulamaya önem vererek çim tarımında bakım işlemleri tamamlanmalıdır.

Çim tarımında zararlı ot ve hastalıklarla mücadele edilmelidir. Çim oldukça çeşidi olan bir bitki olarak, süsleme ve yem bitkisi olarak pek çok alanda kullanılmaktadır. Çeşitli yeşil alanların düzenlenmesinde uzun yıllık çim çeşitleri tercih edilmelidir. Çimin ekim zamanı genel olarak diğer bitkiler gibi uygun toprak ve iklim özelliklerine bağlı olarak gerçekleştirilmektedir. Erken ilkbaharda ekim yapılması gereken bölgelerde gereken işlemler yapılarak ekim yapılmalıdır. Ülkemizde çim tarımı oldukça yaygın olarak yapılmaktadır. Çeşit bakımından da oldukça çeşitli olan çim bitkisi pek çok bölgede yetiştirilmek için uygundur. Bu konuda sonbahar ve kış aylarında yeşillenmeye başlayan ekim alanları verim vermeye başlamaktadır. Oldukça çeşitli ve verimli bir bitki olarak kullanım alanı da oldukça çeşitlidir.

 

152 views

Benzer Makaleler

Makale Hakkında Yorum Yazın...

© 2013 Tarım,Tarım haberi, Tarım haberleri, Hayvancılık haberi, Hayvancılık sektörü · Makaleler | Yorumlar | Yazılar(RSS) | Sitemap | İmage Sitemap | Ping