Görüntülenen Link: Ana Sayfa » Hububat ve Ürünleri » Bakla Tarımı

Bakla Tarımı
Bitkiler aleminin magnoliophyta bölümünden ve magnoliopsida sınıfının baklagiller familyasından gelmekte olan bakla vicia cinsinde vicia faba türü altında yetiştirilmektedir. Bakla kazığa benzer bir köke sahip olması ile bilindiği gibi köklerinde 1 metrenin üzerinde derinliğe kadar ulaşabilmesi ile bilinmekte ve toprağı tahrip etmektedir.
Bakla üretimi
Yan kökleri ise hızlıca ve kuvvetli bir şekilde yanlara ve etrafına yayılıyor olması ile dikkat çekmekte olan baklagiller familyasından gelmekte olan türümüz bakla yumru yumru olarak meydana gelmektedir. Bir baklanı yapısını inceleyecek olursak belirtiğimiz gibi toprak altında bir metrenin altında derinliklere kadar inmesi ile bilindiği gibi toprak üzerinde ise bir gövdesi bulunmakta ve geniş yapraklara sahip olan bu bitki türü gelişimi esnasında bir çok çiçeğin meydana gelmesi ile birlikte tomurcukların yavaş yavaş belirginleşmesi ve ilerleyen zaman içerisinde tomurcuların büyümesi ile oluşumunu tamamlamaktadır. Ülkemizde çok fazla bakla yetiştiriciliği yapılmakta olduğunu eklememizde ise fayda olacaktır.
Bakla Tarımı
A vitamini, b vitamini, c vitamini ve b2 vitaminlerini üzerinde taşımakta olan baklalar tüketildiğinde bir çok rahatsızlığa karşı ve vücut direnci kazanması açısından oldukça faydalı bir bitki türü olarak bilinmektedir.

293 views

Benzer Makaleler

Makale Hakkında Yorum Yazın...

© 2012 Tarım,Tarım haberi, Tarım haberleri, Hayvancılık haberi, Hayvancılık sektörü · Makaleler | Yorumlar | Yazılar(RSS) | Sitemap | İmage Sitemap | Ping