Görüntülenen Link: Ana Sayfa » Bitkiler » Ayçiçeği Nedir

Ayçiçeği Nedir
Ayçiçeği küçük kır papatyalarıyla akraba olmasına karşılık en iri çiçekli bitkilerden biridir.1 metreden 4 metreye kadar boylanabilen ince gövdesinin tepesindeki iri çiçek başlarının çapı 30 santimetreyi bulur. Bu çiçek başları ortada kümelenmiş koyu sarı, kahverengi ya da mor renkli tüpsü çiçekler ile bu göbeğin çevresinde dizilmiş sarı ya da turuncu renkli dilsi çiçeklerden oluşur.
Ayçiçeğinin anayurdu Amerika kıtasıdır.
Ayçiçeği nedir ve nerelerde yetişir
Peru, Şili gibi Güney Amerika ülkelerinde bazı bölgelerinde kendiliğinden yetişir. Ayçiçeği Amerika Yerlileri’nce tarıma alınmış ve 16.yüzyıl başlarında İspanya’ya götürülerek oradan Eski Dünya’ya yayılmıştır.
Türkiye’de ayçiçeği tarımı 50 yıl kadar önce, Balkan ülkelerinden gelen göçmenler tarafından Trakya Bölgesi’nde başlatılmıştır. Günümüzde Trakya’dan İç Anadolu’ya kadar yayılan bu tarımdan sağlanan 1 milyon ton dolayındaki ürün bitkisel yağ sanayisinin başlıca ham maddesidir.
Ayçiçeği Nedir
Hem sıvı yağ hem de margarin yapımında kullanılan ayçiçeği yağı Türkiye’nin toplam yağ tüketiminin yarıdan fazlasını karşılar. Ayrıca tohumlardan yağ çıkarıldıktan sonra kalan küspe büyükbaş hayvanlar ve kümes hayvanları için yem olarak kullanılır. Kurutulup kavrulmuş tohumları, ay çekirdeği adıyla bilinen ve çok tüketilen bir kuruyemiştir

501 views

Benzer Makaleler

Makale Hakkında Yorum Yazın...

© 2012 Tarım,Tarım haberi, Tarım haberleri, Hayvancılık haberi, Hayvancılık sektörü · Makaleler | Yorumlar | Yazılar(RSS) | Sitemap | İmage Sitemap | Ping