Görüntülenen Link: Ana Sayfa » Arıcılık » Arı ırkları ve özellikleri

Arı ırkları ve özellikleri
Her canlıda olduğu gibi arılarda gruplara ayrılmakta ve çeşitli ırklara sahip olması ile bilinmektedir. Yaşadıkları bölgelere göre, yaşadıkları iklim şartlarına uyum sağlamalarına göre, yaptıkları bal oranına göre çeşitli özellikler kazanarak belirli ırklara sahip olmuşlardır. Arılarda da diğer canlılarda olduğu gibi hırçınlık, çalışkanlık, dayanıklılık, hastalıklara karşı konuma gibi bir takım özelliklere sahip olan arılar büyüklükleri, vücudundaki kılların dağılımı, dillerinin uzunluğu, sahip oldukları renkler, bal mumu bezelerinin şekilleri, bal mumu bezelerinin uzunluğu, kanatlarının yapısı, kanatlarının uzunluğu gibi çeşitli özellikleri ile bir birlerinden ayrılması sağlanmaktadır.
beekeeping #9
Arılardan beklediğimiz özelliklere geçeçek olursak biz insanlar onların daima bize uysal canlılar olmasını istiyoruz ve uçuş uzaklıklarının uzun olması daha fazla polen toplaması neticesinde daha fazla bal üretimi gerçekleşmetedir. Bunun için daha fazla bal yapan arılar tabiki biz insanların ilk tercihi olacaktır ama kovanların temiz tutulmasını sağlamaları ve hastalıklara karşı dayanıklı olmaları da bir o kadar önemlidir. Arı ırklarını incelediğimizde pek fazla arı ırkı olmadığını gözlemlemekteyiz bunlardan başlıcalarını sıralayacak olursak İtalyan arısı üstün özelliklere sahip bir tür olarak bilinir. Kafkas arısı uysallığı, çalışkanlığı ve soğuklara karşı çok dirençli olması ile bilinir. Karniyol arıları ise ince ve uzun dilli olması ile bilinen gri renkli arılardır. Anadolu arısında ise adından da anlaşılacağı üzere Anadolunun çeşitli alanlarında yaygın bir şekilde yaşaması ile bilinmektedir. Çalışkan ve kış hastalıklarına karşı dayanıklı bir arı grubudur.

390 views

Benzer Makaleler

Makale Hakkında Yorum Yazın...

© 2012 Tarım,Tarım haberi, Tarım haberleri, Hayvancılık haberi, Hayvancılık sektörü · Makaleler | Yorumlar | Yazılar(RSS) | Sitemap | İmage Sitemap | Ping